HTML

Tanulj tinó!

Miről szóljon? Talán arról, hogyan látja egy tanár a körülötte rohanó világ dolgait.

Friss topikok

  • caeiro: Nem, ilyen pofátlan zsarolás után nem volt más választásom, mint visszatérni szeretett állambácsi ... (2011.04.10. 14:33) fogyóban...

2008.07.28. 21:31 caeiro

az igazság odaát van! az eszemmel együtt...

Ezt a bejegyzést már egy hete írom, elég vegyes érzésekkel a lelkemben, a vége az lesz,  opportunista felem megadja magát és azt írom, tetszett a film?  :)

Első felháborodásomban dühöngtem:

Vegyél baszott sok havat, meg jeget, egy pedofil expapot, és Frankeinsteint, adj hozzá egy x-akták utánérzést, és kész a mozi! -Ezt gondolhatta CC, amikor nekiállt ennek a botrányosan szar történet a megfilmesítésének. Kár volt!

Igen láttam, és igen, elborzadtam! Talán nem vagyok hardcore x-akták rajongó!? Mert állítólag nekik tetszik...hinni akartam, hogy nem lehet elszúrni, hogy nem lehet egy ilyen kultuszt lerombolni, amit olyan profin építettek fel 9 évad alatt. És de, le lehet, köszi Chris Carter! Ezzel végérvényesen megfosztottál mindentől, amit szerettem ebben a sorozatban, csak azért, hogy mégegyszer, utoljára jól megszedhesd magad egy olyan történettel, amitől még az óvodások is röhögésben törnének ki, mert annyira bugyuta, és kiszámítható. Csalódtam, és dühös vagyok! Miért? Hisz figyelmeztettek, hogy ne legyenek túlzott elvárásaim, az x-es fórumok, a kritikusok, mind előre szóltak, hogy nem jó, hogy gagyi. És mégis, kicsit összeszorult gyomorral ültem be a filmre, mint annak idején hétről hétre a tv elé és vártam a borzongást, azt, hogy felálljon a hátamon a szőr. Mit kaptam helyette? Egy szánalmasan gyenge Frankeinstein-sztorit. Egy olyan történetet, mely epizódnak is gyenge lett volna annak idején. A 105 perc rohadt lassúsággal telt, 40 perc után már az órámat néztem, hogy vajon mennyi van még vissza ebből az egészből. A megoldás kb a 30. perc tájára körvonalazódott, amikor megtalálták a testrészeket a jég alatt. Innentől kezdve unatkoztam.Szóval,  misztikum, paranormalitás az nem volt a filmben, de nem volt benne akció sem...Akkor mi volt benne? Jó kérdés...

Béna story:
 

A legelső sokkot a szereplők okozták, jó tudom, eltelt 6 év, én se lettem fiatalabb, de hogy ennyire ne tudják DD-t és GA-t sminkelni, az már egyenesen fájt. (Érdekes Hank Moodynak nem volt ennyi ránca, se táskája a szeme alatt, pedig ott egy szétcsúszott íróról volt szó.)  A következő döbb-döbb annál a pontnál ért, amikor az FBI megkereste Scully-t, hogy ugyanmár adja elő Muldert, mert szükségük van rá. Ugyan már kérem szépen! Ennyire ne nézzenek már hülyének!! A 9. évad végén még életre-halálra ment a hajsza, utánuk -Muldert ki akarták végezni, mert hogy az igazság, meg minden, -és most? Nem is akarták őket megtalálni....(mármint Scully szerint) Jó...nyeljük le a gombócot, szóval ha Mulder beszáll, elfelejtik neki minden bűnét, és élhet, mint Marci hevesen. Mulder ugyan még adja a sértődöttet, de nem sokáig, hisz egy ügynök élete a tét! (Micsoda klisé!)

Szóval egy ügynöknőt elraboltak, és van egy pedifol expapunk, akinek látomásai vannak róla. Az FBI képtelen megküzdeni ennyi „paranormalitással”, ezért nem ám valami agyturkászt vagy médiumot hívnak, hanem a zseniális Fox Muldert! Mert ő már látott ilyet, neki ösztönös megérzései vannak! Hát ez gáz, Mulder még mindig csak a megérzései miatt kell? Az expapunk közben újra vizionál, újabb testrészek kerülnek elő -innentől világos, hogy „Frankeinsteinnel” van dolgunk. Papunk benyögi a hitetlen Scullynak -ez is már milyen nyögvenyelősen volt előadva...-hogy aszongya "Ne adja fel!" (És e köré építette fel CC a film második részét! Mert, és itt jön a tanmese: Scullynak nem szabad feladnia a halálos beteg gyerek kezelését, Muldernek meg a nyomozást.) Közben a főgonosz orosz elrabol mégegy nőt, s innen egy kicsit felpörög a film, de nem annyira, amennyire kellene. Mulder és Whitney rájönnek, hogy miért rabolják el az embereket, donornak kellenek. Van itt ész, dögivel! Akkor hajrá keressünk olyanokat, akik szervek szállításával, kereskedelmével foglalkoznak. ÉS!!! A főgonosz secc-perc alatt látóképbe kerül… Ejha, ez még Grissoméknak se menne ilyen gyorsan! Elindul a hajtóvadászat, talán a szűkös költségvetés nagy részét ezekre a képsorokra költhették, de igazából itt se kapunk hátborzongató izgalmakat, csak azt konstatálhatjuk megint, milyen bénák az FBI-osok (egy olyan épületbe hogyan sétál be, majd onnan hogyan menekülhet ki a gyanúsított, mely FBI rohamosztagosokkal van tele? Könyörgöm CC, nézz meg egy 24 epizódot, oké?) Az üldözés végére legalább van egy halott ügynökünk, bár a 16-os besorolás miatt attól is megfosztottak minket, hogy lássuk felnyársalódni a testét. Szóval most már tudjuk ki a gyanúsítottunk, sőt, már 2 halottunk is van, hisz a felnyársalódott ügynöknőnk mellé megkapjuk az elsőként eltűnt nő fejét is. Na végre, valami!

Közben papunk haldokolni kezd, méghozzá tüdőrákban. (Az X-aktákban vagy agyrákban halsz meg, vagy tüdőrákban, más ráktípus nem is létezik…) Joe atyánkat, mint kiderül mégis köti valami az ügyhöz: az egyik áldozata, felnőve gonoszunk szerelmévé vált. Anyám, ez annyira erőltetett volt, hogy sikítani tudtam volna…Egyébként a fejétvesztett ügynöknőnk még életben van! Jó, mi??? Mulder szagot fog, és rájön, hol kell a gonoszt keresni. Pikk-pakk rátalál, követi, de mit tesz Isten? Még van legalább 20 perc a filmből... Gonoszunk észre veszi, hogy követik, és hókotróval felspécizett járgányával egy szakadékocskába löki Mulder autóját. A kis bohó! Azt hiszi! hogy ennyivel kinyírhatja? Ugyanmááááár! Scully közben felfedezi, hogy, hogy az a terápia, amit az agysorvadásos gyereknek válaszott, kapcsolatba hozható az üggyel, sőt van olyan eljárás, mely szerint a páciens még napokig életben tartható fej nélkül!!!! HŰŰHA!!! (Az őssejt-terápiától így eljutni a fejátültetésig -CC csak te vagy erre képes!) Keresi Muldert, de az nemám magával vinné a telefonját, hanem nekiáll sétálni a hóesésben! Közben oroszéknál a másodjára elrabolt ügynökcsajt készítik elő a műtétre: fejcserés támadás következik, figyelem! Ütött-kopott Mulderünk egy „célszerszámot” magához véve egyből a rejtekhelyre indul, kinyíírja a rátámadó ebet, és a kalapáccsal! sakkban tartja az operálni kész orvosokat.. De nem sokáig, szokás szerint gyorsan lefegyverzik, és gonoszunk már viszi is a vesztőhelyre. Scully, akinek már megint működik a "Mulder bajban van" receptora, addig  balhézik, amíg előássa Skinner bácsit, aki seggberúgja a helyi rendőrséget. Hipp-hopp megtalálják a kocsit, de Scully nem nyugszik; az expapunk által adott bibliai üzenetet átértelmezve rájön, hogy hol kell Muldert keresni, és ezzel az utolsó pillanatban megmenti szerelmét. Hogy mik vannak! Az ügy megoldódik, majd etikai fejtegetés következik, hogy papunk mégsem volt olyan rossz ember (közben meghalt) és Isten talán megbocsátott neki. És a "Ne adja fel!" is új értelmet nyer, hisz Scully tovább folytatja a gyerek kezelését. A csókjelenet már csak ha a tortán. Minden szép, és jóóó.

 


 Pár nappal később elemezgetni kezdtem:
 
  
Szereplők:
 

Elvileg a film Mulder és Scully kapcsolatát fejtegeti (legalábbis CC szerint) és ebbe beágyazva kapjuk a darabolós sztorit. Scully beteg gyerekeket gyógyít, Mulder pedig újságvagdosó munkanélkülivé degradálódott. Kapcsolatuk bemutatása elég sekélyes, nehéz elhinni, hogy együtt élnek, megosztják az ágyat és Scully fizetését. Láthatóan vergődnek, nekem legalábbis túl hűvös ez a viszony azok után, hogy régen egy összenézéstől is izzott a képernyő. A rendező szerint elég, ha egy –már többször elhasznált- „ágyjelenettel” mutatja be a karakterek közötti intimitást?

Scully ambivales hozzáállása sem segít: akarom is meg nem is a kötődést, pl. hisztizni kezd, amikor a pap rákérdez, hogy Mulder a férje-e. Mi a fenének kell ezen ennyire kiakadni? Mit akar ettől a kapcsolattól, egyszerre kötné gúzsba Muldert és egyszerre akarja megőrizni függetlenségét? Az üggyel kapcsolatban is hol rábeszéli, hol lebeszéli Muldert a részvételről. Folyamatosan nyafog és szenved: elege van a sötét erőkből, és egyébként is van jobb dolga is -egy kisfiút kell halálos betegségéből felgyógyítania. (Persze valahol érthető az elkeseredett küzdelme a gyerek életéért, hisz elvesztett fiát, William-et látja benne.) Mulder végre elemében érzi magát, ha már belerángatták, szeretne a dolgok végére járni – újra hinni akar. Mindezt a forgatókönyíró úgy tálalja, hogy az embernek az élettől is elmegy a kedve, -pedig a film erre a konfliktusra épül. Régen is vitatkoztak, de azok a viták építő jellegűek voltak, egyre közelebb hozták a karaktereket, és nem vágtak egymás fejéhez olyan röhejes mondatokat sem, mint „Ezért szerettem beléd!” Persze kapunk ismerős paneleket, Mulder könyörög: „Szükségem van rád”. Scully azonban befenyít: ha Mulder nem hagyja abba a nyomozósdit és nem megy haza papucskodni, a kapcsolatuknak annyi… Jó kis kapcsolat, ami még ennyi feszültséget sem bír ki, mi?! (Már majdnem azt hittem szakításig fajul a dolog, de sajnos nem -talán az vitt volna valami kis feszültséget a filmbe.) Mulder azonban konok, ennyivel nem lehet még falhoz állítani, folytatja a munkát. (Azért az vicces lett volna, ha behúzott füllel-farokkal hazasomfordál…) Scully bedurcizik és úgy tesz, mint akit nem érdekel, hogy élete szerelme épp most „dobta” egy darabolós gyilkos kedvéért. Persze a tudat alattijában ő sem tud elszakadni az ügytől és Muldertől, észreveszi az ügy kulcsát jelentő fejátültetős cikket. Végre otthagyja a kórházat és az utolsó 20 percre visszakapjuk azt a Scully-t akit mindig is szerettem! Az intelligens nyomozót, akit női megérzései sem hagynak cserben. Összekapcsolja a két esetet, de az FBI-t már nem érdekli, mit csinál Mulder. Az egyetlen emberhez fordul, aki még segíthet (a jó öreg Skinner!) , majd zseniálisan értelmezi a bibliai sorokat, melyet expapunk még a film elején vágott a fejéhez. Ezzel ismét, ki tudja hanyadszorra megmenti Muldert. A záró képsorokban kapunk egy újabb dialógust, amelyben elsimul a főszereplők közti ellentét, bár a furcsa kettősség továbbra is fennmarad, Mulder hisz, Scully max. csak akar. De nincs nagy baj, sőt! kapcsolatuk talán még erősebb is, mint annak előtte, -a csókjelenet is ezt hivatott szemléltetni. A karakterek további sorsához nem kaptunk túl sok kapaszkodót: a sejtelmes csónakázás a stáblista után vajon mit akar sejtetni? Elmenekülnek a valóságból, el ebből a sötét erőkkel teli világból és új életet kezdenek valahol a karibi térségben? Vagy ez egy szimbólum akar lenni, ahol viharos tenger a sok megpróbáltatást, a csónak a köztük lévő erős kapcsolatot, a sziget pedig a boldogságot jelképezi, mely már elérhető közelségben van?

 

A mellékszereplők kidolgozatlanok voltak, a 2 FBI ügynök csak lézengett a vásznon, egyik sem tudott meggyőzni arról, hogy valóban érdekli az ügy. Xzibittől annyira távol áll a színészet, mint Makó Jeruzsálemtől, Amanda Peet pedig csak eyecandy-nek volt berakva. (Anyám az usanka milyen szarul állt neki!) Az "atya" még tűrhető volt, bár a szinkron sejtésem szerint sokat elvett a karakterből. (De itt is voltak ám hülyeségek pl:”Ne adja fel!”-re gondolok. Ugyanmár mekkora közhely! Nem tanmeséért mentünk a moziba!) Joe „atya” vezekelni akar, de hát egy pedofillal elég nehéz együttérezni! Carter és Sponitz ennek megfelelően Scully és a pap viszonyát emígyen mutatja be: hol fél a paptól, hol mélyen megveti, majd a betegségén kárörvendik, majd aggódik érte és a végén megszánja…no comment. Skinner 3 perces felvonultatásával csak a rajongókat akarták kielégíteni, teljesen felesleges volt. A főgonosz ismét orosz, mily meglepő! Semmilyen más náció nem lehet gonosz, csak az orosz? A motivációja legalább világos, meg akarja menteni szerelmét, nade a kivitelezés! CC, alulmúltad magad!

 

Operatőri munka:
 

Nem voltam elragadtatva, CC túlságosan bele folyt ebbe is! A béna sztorin mellett a képi megjelenítésben kaptunk a legkevesebbet. Az akció-részek még csak-csak elmentek, de a beállítások a párbeszédeknél…2 szerelmes ember, sosem vesz fel ilyen testtartást! (Gondolok itt a kórházi jelenetekre, vagy éppen a kitekert csókra!)

Zene:
 

Mark Snow-tól elvárható minőséget kaptunk, nem voltak hatalmas meglepetések, és azt sem mondhatom, hogy örökzöld művek születtek, de így is megfelelt a film hangulatának. A sorozat főtémáját egész jól átdolgozták a new york-i szimfónikusokkal és Dj. Unkle-val. A stáblista alatt hallható Unkle szám –Broken -üde színfolt volt, bár nem hiszem, hogy különösebben időtálló számmal van dolgunk.

Humor:
 

Na igen, volt egy-két vicces utalás, beszólás bár némelyik elég izzadságszagú volt. A ceruzák a plafonon, vagy a napraforgó rágcsálás csak arra voltak jók, hogy időként kizökkentsenek az apátiából.

 
A szinkronról:
 

Rendben volt annak ellenére, hogy Náray Erika a film elején majd’hogy nem sikítozott, sokkal magasabb hangszínen beszélt, mint azt Scully-tól megszokhattuk. A film közepére helyreállt a rend- vagy csak hozzászoktam? Rékasinál időnkét összefolytak a szavak, de rá sem lehet igazából panaszkodni. Ami kiverte a biztosítékot, az Skinner szinkronja volt. Értem én, hogy kicsi a szerep, de azért még elő lehetett volna keríteni Varga T.-t 3 mondat erejéig!

 

Végül lenyugodva- Összegezve:
 

A film megnézése után rettenetesen dühös voltam, hisz nem kaptam hátbozongató élményt, mégcsak egy jó kis nahh ez jó volt, mikor jön a következő film feeling sem öntött el. Most, napokkal később opportunista felem kész meglátni benne a jó dolgokat is -bár még mindig nehezen megy, idővel talán sikerül a rossz élményeket elnyomni. Persze nem vagyok shipper, és sosem lesz a kedvencem, -mert mindig is közelebb állt hozzám az UFO-s összeesküvéses, nyomozzuk ki az igazságot vonal, -de majd csak megbékülök vele…egyszer…

A rossz bevételi adatok miatt sajnos nehéz a folytatásban hinni, bár ha lesz olyan barom, aki CC-nek pénzt ad, állítólag kapunk egy jó kis lezárást összeesküvésel, UFO-megszállással…de jó lenne! Csak könyörgöm ne kelljen megint 6 évet várni, mert lassan DD és GA is végképp kiöregszik a szerepből!

 

Szólj hozzá!


Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása